آیا دچار کمبود یا اضافه وزن هستید یا خیر

اضافه وزن دارید یا خیر

آیا دچار کمبود یا اضافه وزن هستید یا خیر

برای به دست آوردن نتیجه، باید از فرمول محاسبه BMI (بی ام آی) با استفاده از فاکتورهایی همچون سن، وزن، قد و جنسیت استفاده کنید. در فرمول محاسبه BMI که به برگرفته شده از (Body Mass Index) است، وزن یک بزرگسال، بر حسب کیلوگرم بر مجذور قد او بر حسب متر تقسیم می‌شود؛ برای مثال، BMI= 25 به معنای 25 کیلوگرم بر متر مربع است. برای بیشتر بزرگسالان، BMI(Body Mass Index) ایده‌آل در محدوده اعداد 18.5 تا 24.9 است. اما برای کودکان و جوانان 2 تا 18 ساله، در محاسبه BMI لازم است سن، جنسیت، قد و وزن درنظرگرفته شود.

محاسبه BMI با استفاده‌از قد و وزن

محاسبه BMI با استفاده‌از قد و وزن انجام می‌شود. این موضوع، می‌تواند نقطه شروعی برای درک نحوه تأثیر چربی بدن بر سلامت کلی بدن باشد و فرمول آن نیز به این صورت است: BMI= وزن (کیلوگرم) / (قد) 2(مترمربع) در این فرمول ساده، وزن برحسب کیلوگرم بر مجذور قد تقسیم شده و عددی که به‌دست می‌آید، نمایانگر توده وزنی بدن خواهد بود.

محاسبه BMI در کودکان چگونه انجام می‌شود؟

برای کودکان و نوجوانان، BMI با سن و جنس مرتبط است و اغلب به‌عنوان شاخص توده وزنی سنی شناخته می‌شود. در کودکان، چربی زیاد یا کمبود وزن بدن می‌تواند بیماری‌های مرتبط با وزن و سایر مشکلات سلامتی شود. در کودکان نیز مانند بزرگسالان، BMI بالا می‌تواند نشان‌دهنده چاقی باشد. محاسبه BMI با استفاده‌از ماشین حساب درصدی کودکان، به‎صورت زیر است: قد و وزن کودک را اندازه‌گیری کنید. برای محاسبه (Body Mass Index)BMI از ماشین حساب BMI کودک و نوجوان استفاده کنید. عدد BMI با استفاده‌از فرمول‌های استاندارد محاسبه می‌شود. بعد از این‌که BMI برای کودکان و نوجوانان محاسبه شد، نتیجه به‎‌صورت صدک نسبت‌به سایر کودکان هم‌جنس و هم‌‎سن تفسیر می‌شود. نمودارهای رشد صدک BMI برای سن، متداول‌ترین شاخص اندازه‌گیری اندازه و الگوهای رشد کودکان و نوجوانان هستند. دسته‌بندی وضعیت وزن BMI کودک در جدول زیر نشان داده شده است.

مزایای یک BMI طبیعی

مزایای یک BMI طبیعی تثبیت وزن جدای از کاهش خطر مشکلات سلامتی، این مزایا را نیز در پی دارد: کاهش درد مفاصل و عضلات افزایش انرژی و قابلیت شرکت در فعالیت‌های بیشتر بهبود تنظیم مایعات بدن و فشار خون کاهش فشار روی قلب و سیستم گردش خون بهبود الگوی خواب برنامه غذایی منظم واصولی یک برنامه غذایی کاهش وزن سالم سرشار از مواد مغذی از جمله میوه‌ها، سبزیجات، غلات، حبوبات، آجیل‌ها، دانه‌ها، پروتئین‌های بدون چربی و چربی‌های سالم است. یکی از بهترین کارهایی که می‌توانید برای کاهش وزن انجام دهید، کم کردن مقدار قند در برنامه غذایی است. دنبال کردن یک برنامه غذایی سالم، مزایای فراوانی برای سلامتی به همراه دارد از جمله کاهش خطر بیماری‌های قلبی-عروقی و کاهش التهاب در بدن.

داشتن یک برنامه غذایی سالم

داشتن یک برنامه غذایی سالم برای کنترل شاخص توده بدنی ضروری است. یک برنامه غذایی سالم، بیشتر تمرکزش روی مصرف میوه‌ها، سبزیجات، غلات، حبوبات، آجیل‌ها، روغن زیتون و ماهی‌های چرب است. در چنین برنامه‌هایی مقدار مصرف گوشت قرمز و شیرینی‌ها کم می‌شود. این غذا‌ها سرشار از فیبر و آنتی‌اکسیدان است که می‌تواند فرد را برای مدت زمان طولانی‌تری سیر نگه دارد و برای بدن، مواد مغذی سالمی را فراهم کند. ورزش هر ورزشی مفید است حتی اگر نتیجه مستقیمی بر کاهش وزن نداشته نباشد. با این حال بهترین روش برای کاهش (Body Mass Index)BMI اضافه کردن ورزش به یک برنامه غذایی سالم و متعادل است.

اضافه کردن فعالیت بدنی

اضافه کردن فعالیت بدنی به برنامه روزانه و محدود کردن ساعات یک جانشینی می‌تواند برای سلامت مفید باشد. ورزش‌های هوازی با شدت متوسط، بالا و قدرتی همگی برای افزایش سطح سلامت بدن مفید هستند. این ورزش مقدار زیادی کالری می‌سوزانند و ورزش با شدت متعادل می‌تواند به چربی‌سوزی کمک کند. ورزش‌های ترکیبی با شدت بالا همچنین مقدار کالری بیشتری می‌سوزاند و در پی انجام‌شان میزان سوخت و ساز تا چند ساعت بعد، بالا باقی خواهد ماند. در طول کاهش وزن، انجام ورزش‌های قدرتی می‌تواند مقدار بافت عضلانی را افزایش دهد و آنها را جایگزین چربی‌ها کند. به خاطر داشته باشید داشتن BMI در محدوده سلامت تنها شاخصه سالم بودن نیست. می‌توانید مقدار زیادی چربی بدنی داشته باشید و همچنان در محدوده BMI معمولی باقی بمانید. برای کمک به حفظ بافت عضلانی و کاهش چربی‌ها، ورزش‌های قدرتی را به برنامه کاهش وزن خود اضافه کنید

ایجاد تغییرات سالم در زندگی

ایجاد تغییرات سالم در زندگی برای اینکه BMI خود را برای مدت‌ها پایین نگه دارید، باید تغییراتی ایجاد کنید که اثرات طولانی مدت داشته باشند. برنامه‌های غذایی سخت و محدود شاید خیلی سریع وزنتان را پایین بیاورند اما معمولا این کاهش وزن مدت زمان طولانی باقی نمی‌ماند. تغییر عادات غذایی و ورزش بهترین راه برای کاهش BMI است. برای تغییر اساسی در سلامت باید تغییرات زیادی انجام دهید. BMI یکی از ابزارهای سنجش سلامت است، اما زمانی جواب می‌دهد که با چندین آزمایش و اندازه گیری دیگر همراه شود. بسیاری از متخصصان توصیه می‌کنند عادات خود را به مرور تغییر دهید و به آرامی آنها را تبدیل به تعهدهای طولانی مدت کنید.

 

 

مدیر سیستم
ارسال دیدگاه