آیا علائم کووید-19 پس از استفاده از Paxlovid می‌تواند بازگردد؟

آیا علائم کووید-19 پس از استفاده از Paxlovid می‌تواند بازگردد؟

آیا علائم کووید-19 پس از استفاده از Paxlovid می‌تواند بازگردد؟

برخی از بیمارانی که داروی Paxlovid برای درمان کرونا استفاده کرده اند. اعلام کرده اند که علائم کرونای آنها پس از تکمیل درمان بازگشته است. تحقیقات نشان می‌دهد که این “بازگشت” در تعداد بسیار کمی از بیماران رخ می‌دهد و اکثر افراد پس از بازگشت علائم خفیف یا متوسطی دارند.

افزایش علائم کرونا پس از درمان با Paxlovid چقدر شایع است؟

برخی از افراد تحت درمان با Paxlovid بین دو تا 8 روز پس از بهبودی اولیه، دوباره مبتلا به کرونا شده اند.  این افراد پس از منفی شدن آزمایش، بازگشت علائم خود و/یا یک آزمایش مثبت جدید کووید را تجربه می کنند. این در افراد واکسینه نشده و همچنین افرادی که واکسینه شده و تقویت شده اند، رخ داده است. با استفاده از این دارو مدتی است که در دسترس است، محققان در حال یادگیری هستند که این نوع بازگشت مجدد چقدر اتفاق می افتد. در 5 تا 15 روز پس از تکمیل نسخه، کمتر از 1 درصد از این افراد در بخش اورژانس ویزیت شدند یا با نتیجه آزمایش COVID-19 مثبت در بیمارستان بستری شدند.

آیا علائم کووید-19 پس از استفاده از Paxlovid می‌تواند بازگردد؟

آیا Paxlovid هنوز به عنوان یک درمان COVID-19 کار می کند؟

کارشناسان می گویند در حالی که این موارد بازگشت نیاز به مطالعه دارند، اما نباید به عنوان شکست Paxlovid تلقی شود.  گزارش‌های موردی نشان می‌دهد افرادی که کرونا داشته اند، بیماری خفیفی را تجربه می‌کنند، بدون گزارش بیماری شدید، علائم افراد بدون درمان اضافی به طور متوسط ​​طی سه روز بهبود یافت. این دارو خطر بستری شدن و مرگ ناشی از کووید-19 را تقریباً 90 درصد در میان بیماران غیر بستری در معرض خطر بیماری شدید کاهش داد.همچنین میزان ویروس موجود در بدن را کاهش می دهد، علائم را کاهش می دهد و از بدتر شدن بیماری جلوگیری می کند. .

اگر علائم پس از مصرف پاکلووید دوباره برگشت، چه باید کرد؟

در حالی که برخی از دانشمندان پیشنهاد کرده‌اند که ممکن است به یک دوره 10 روزه Paxlovid نیاز باشد، در صورت افزایش علائم، اولین کاری که بیماران باید انجام دهند این است که برای بررسی آنتی‌ژن کووید با پزشک اصلی خود تماس بگیرند. آنها همچنین می توانند از کیت تست در خانه استفاده کنند. اگر از Paxlovid استفاده می کنید، برخی از پزشکان توصیه می کنند که اینها را در دسترس داشته باشید.

چه کسانی واجد شرایط Paxlovid هستند؟

این دارو برای استفاده در افراد 12 سال و بالاتر که تست عفونت کرونا ویروس آنها مثبت بوده و در معرض خطر بالای بیماری شدید قرار دارند، تجویز می شود. افرادی که در معرض خطر بالاتری قرار دارند شامل کسانی می شوند که مانند بیماری مزمن ریوی یا کلیوی، دیابت، چاقی، سرطان یا هر بیماری که سیستم ایمنی بدن آنها را تضعیف کند. داده‌های اولیه منتشر شده توسط فایزر در 14 ژوئن نشان می‌دهد که این دارو ممکن است بدون شرایط پزشکی زمینه‌ای برای افراد موثر نباشد.  هم افراد واکسینه شده و هم افراد واکسینه نشده واجد شرایط دریافت Paxlovid هستند. با این حال، واکسیناسیون یک لایه حفاظتی اضافی را فراهم می کند.

 

 

مدیر سیستم
ارسال دیدگاه