ال کارنیتین

ال کانیتین

ال کارنیتین

کارنیتین نوعی اسید آمینه است که از طریق انتقال اسیدهای چرب به میتوکندری سطح انرژی را بالا می برد. کارنیتین در دو فرم یا ایزومر وجود دارد: ال کارنیتین ( L-carnitine ) و دی کارنیتین ( D-carnitine ). ال کارنیتین فرم فعالی است که نقش انرژی سوخت و ساز را بازی می کند و در درون بدن تولید می شود اما می توان آن را به عنوان یک مکمل یا در بسیاری از غذاهای مختلف پروتئینی یافت.

نحوه جذب ال کارنیتین

ال کارنیتین توسط کبد و کلیه ها و از دو اسید آمینه لیزین و متیونین ساخته شده و سپس به سایر اندام ها مانند قلب، مغز و عضلات منتقل و در آنجا ذخیره می شود. در بدن مردان مقداری ال کارنیتین در اسپرم آنان نیز ذخیره می گردد. ال کارنیتین در برخی از مواد غذایی خصوصا گوشت قرمز و به مقدار کمتر در انواع ماهی نیز وجود دارد.

وظیفه ال کارنیتین

ال کارنیتین کمک به خروج مواد سمی و مازاد حاصله از متابولیزم در مینوکندری می کند بویژه موادی که از تبدیل چربی ها به انرژی باقی می مانند و با این مکانیزم باعث افزایش سلامت قلب و کبد می گردد. ☘یکی دیگر از نقش های ال کارنیتین افزایش تولید آنزیم گلوتاتیون است، گلوتاتیون آنزیمی است که کمک به خنثی کردن اثرات مخرب رادیکال ها آزاد و همچنین دفع فلزات سمی می کند. ال کارنیتین به شکل مکمل غذایی و در دوزهای گوناگون 250، 500، 1000 میلیگرم تولید و عرضه می شود.

چه کسانی نیاز به ال کارنیتین دارند

افراد سالم و کسانی که دچار اضافه وزن، کلسترول و یا تری گلیسرید بالا نمی باشند اصولا نیازی به مصرف مکمل های ال کارنیتین ندارند. در تحقیقی که بروی ۸۰۰نفر مبتلا به دیابت نوع دو صورت گرفت مشاهد شد مصرف هزار میلیگرم ال کارنیتین باعث بهبود ترشح انسولین و کاهش کلسترول بد (LDL) به میزان قابل توجهی گردید

 

 

مدیر سیستم
ارسال دیدگاه