توصیه های تغذیه ای برای کاهش سردردهای میگرنی

توصیه های تغذیه ای برای کاهش سردردهای میگرنی

از هر ۱۰ فرد بزرگسال، حداقل یک نفر دچار سردردهای میگرنی می شود. سردردهای میگرنی طولانی مدت تر از سردردهای دیگر هستند ضمن این که اثرات فیزیکی بیشتری هم دارند. ایجاد تغییراتی در رژیم غذایی می تواند تجربه سردردهای میگرنی را کاهش دهد. تغییر در رژیم غذایی همچنین فرکانس این دردها را کاهش می دهد. میگرن سردرد شدیدی است که معمولا در یک طرف سر شروع می شود و همراه با حالت تهوع و حساسیت به نور خود را نشان می دهد. این علائم به دلیل تغییرات موقت در هدایت عصبی داخل مغز ایجاد می شوند و موجب التهاب در سلول های عصبی و ایجاد درد می شوند. دردهای میگرنی اغلب چند ساعت تا چند روز طول می کشند. زنان سه برابر بیشتر از مردان به دلیل نوسانات هورمونی به میگرن مبتلا می شوند.

توصیه تغذیه ای

مصرف غذاهای حاوی سدیم بالا و همچنین غذاهای حاوی مواد افزودنی از قبیل مونو سدیم گلوتامات و یا شیرین کننده های مصنوعی مانند آسپارتام می تواند منجر به ظهور میگرن شود. عوامل ایجاد کننده دیگر عبارتند از: فشار روحی و استرس، مصرف الکل، تغییرات آب و هوا، تغییر در عادات خواب و داروهای خاص.

رژیم غذایی

توجه به اینکه رژیم غذایی یکی از بهترین روش ها برای دفاع از حملات میگرن می باشد، مصرف غذاهای طبیعی و فاقد نگه دارنده و طعم دهنده شروع خوبی برای پیشگیری هستند. خوراکی های نارنجی رنگ مانند کدو و هویج، و سبزیجات تیره رنگ مانند اسفناج بعلاوه سیب زمینی شیرین، برنج قهوه ای، میوه های خشک یا پخته شده، گیلاس، زغال اخته، و شیرین کننده های طبیعی مانند شربت افرا و عصاره وانیل منابع خوب تغذیه ای می باشند.

غذاهای تحریک کننده

پرهیز از برخی مواد غذایی تحریک کننده، می تواند از حملات میگرن پیشگیری کند و یا فرکانس میگرن را کاهش دهد. مکمل های غذایی یا ⚠️غذاهای فرآوری شده به طور گسترده ای آغاز گر حملات میگرن هستند. تخم مرغ، گوجه فرنگی، پیاز، محصولات لبنی، گندم، میوه های خانواده مرکبات، نیتریت موجود در غذاها، الکل، کافئین، آسپارتام، شکلات، پنیر و آجیل از مواد غذایی محرک دیگر هستند. رژیم غذایی کتوژنیک همراه با کربوهیدرات کم و پروتئین زیاد برای از بین بردن دردهای ناشی از برخی اختلالات عصبی مفید است و می تواند یک راه تسکین برای دردهای میگرنی باشد. برای از بین بردن حالت تهوع و سرگیجه آب زیاد بنوشید.

مدیر سیستم
ارسال دیدگاه