جلوگیری از سنگ کیسه صفرا با بهترین گزینه های غذایی

کیسه صفرا

جلوگیری از سنگ کیسه صفرا با بهترین گزینه های غذایی

کیسه صفرا ارگانی که است در سطح تحتانی کبد قرار دارد و وظیفه آن نگه داری مایع زرد رنگ صفرا است.این مایع به هنگام ورود مواد غذایی به معده از کبد ترشح می شود و سپس از طریق مجرایی به کیسه صفرا انتقال می یابد. ای مایع به هضم چربی ها در بدن کمک می کند. اما بر خلاف قلب، کبد، کلیه ها , اغلب افراد در صورت ابتلا به مشکلات کیسه صفرا از آن بی اطلاع هستند.

علائم کیسه صفرا

سنگ کیسه صفرا در درصد کمی از مردم با علائمی از قبیل درد شکم، تهوع، نفخ، استفراغ، بروز می کند. هنگامی که علائم سنگ صفرا مکرر و عود کننده باشند، درمان معمولی، جراحی و برداشتن کیسه صفرا است. در این میان اگرچه رژیم غذایی به طور مستقیم باعث بروز مشکلات کیسه صفرا نمی شود اما حفظ وزن سالم و اتخاذ رژیم غذایی مناسب، می تواند در جلوگیری از بروز سنگ های صفراوی موثر باشد.

 رژیم غذایی و خطر سنگ صفرا

تعدادی از عوامل خطر به تشکیل سنگ صفرا منجر می شوند از قبیل سابقه خانوادگی، و جنسیت. زنان دو برابر مردان بیشتر به این عارضه مبتلا می شوند.
 وزن بدن نیز یک عامل خطر است. خطر سنگ صفرا در افرادی که چاق و دارای اضافه وزن هستند، بیشتر است. رژیم های غذایی سرشار از چربی و کلسترول و رژیم های کم فیبر نیز در این میان نقش بازی می کنند. اگر اضافه وزن دارید، سعی کنید وزن اضافه خود را به تدریج از دست بدهید . چون ارتباط بین کاهش وزن سریع و شکل گیری سنگ صفرا وجود دارد.

غذاهای سالم برای کیسه صفرا

  • حتی اگر قرار نباشد به سنگ صفرا دچار شوید،
  • رژیم غذایی سالم، کم چرب و کم کلسترول با میزان متوسط تا بالای فیبر برای سلامت عمومی بدن شما لازم است.
  • میوه ها و سبزیجات، غلات کامل، گوشت بدون چربی، مرغ، ماهی، محصولات لبنی کم چرب و … همگی غذاهای سالم برای کیسه صفرا و کل بدن هستند.
  • مصرف بیشتر غلات سبوس دار نیز می تواند به کاهش کلسترول کمک کند. در این میان مصرف جو بیشتر از سایر غلات توصیه می شود اما با این حال مصرف گندم سبوس دار نیز به پیشگیری طبیعی از تشکیل سنگ کیسه صفرا کمک می کند.
  • روغن زیتون روغن سالم تری تلقی می شود زیرا نسبت به سایر روغن ها چربی اشباع نشده بیشتری دارد. همچنین میزان چربی اشباع شده روغن زیتون از کره کمتر است.
  • افزودن رایحه بیشتر به غذا با سیر و ترب کوهی از دیگر راهکارهای پیشگیری از ابتلا به سنگ کیسه صفرا است زیرا سیر و ترب کوهی بطور طبیعی موجب کاهش کلسترول می شوند.
  • غذاهای خاص در این میان توانایی بالقوه برای جلوگیری از مشکلات کیسه صفرا دارند.
  • به عنوان مثال نوشیدن قهوه ،خطر سنگ صفرا را در میان زنان و مردان کاهش می دهد.
  • فراموش نکنید نوشیدن آب فراوان در طول روز و کاهش استرس به پیشگیری از ابتلا به سنگ کیسه صفرا کمک بسیار زیادی می کند.
مدیر سیستم
ارسال دیدگاه