خطرات مصرف سوسیس و کالباس برای بدن

خطرات مصرف سوسیس و کالباس برای بدن

خطرات مصرف سوسیس و کالباس برای بدن

سوسیس و کالباس، یک نمونه‌ از مواد غذایی آماده مصرف است که به دلیل خوشمزه بودن طرفداران زیادی دارد. اما افزایش استقبال مصرف کنندگان از انواع سوسیس و کالباس، در شرایطی مشاهده می‌شود که بسیاری از متخصصان تغذیه، به مضرات مصرف این نوع مواد غذایی اشاره می‌کنند. این در حالی است که مصرف نوشابه‌ها نیز همپای سوسیس و کالباس ،هر روز افزایش می‌یابد به همین علت اغلب کودکان و نوجوانان با مشکل کمبود آهن، روی و انواع ویتامین‌ها مواجه می شوند که موجب اختلال در رشد آن‌ها خواهد شد.

مسائل اصلی در موضوع سوسیس و کالباس

دکترسیدضیاءالدین مظهری متخصص تغذیه در این رابطه می‌گوید: دو مسأله اصلی در موضوع استفاده از سوسیس و کالباس وجود دارد :

اینکه از چه موادی تهیه می‌شوند و در تهیه این فرآورده آیا استانداردهای تعیین شده، رعایت می شود یا خیر ؟
تمام محصولات موجود در بازار در کارخانه‌های معتبر تولید نمی‌شوند. اینکه سوسیس و کالباس‌های فله‌ای موجود در بازار با چه مواد اولیه‌ای و در چه اماکنی تولید می‌شوند نامشخص است.

همچنین میزان مصرف مواد نگهدارنده نیترات و نیتریت و مدت زمان نگهداری آن‌هادر این مواد از میزان استاندارد نباید بیشتر باشد.
این مواد توان دفاعی بدن را تحت فشار قرار می‌دهند و موجب هجوم اسیدهای چرب اشباع شده به بدن می‌شوند و عوارض آن به صورت بیماری‌های قلبی، عروقی و سرطان‌ها بروز می‌کند.

 •  مصرف میزان استاندارد مواد نگهدارنده مشکلی ایجاد نمی‌کند اما بیشتر از آن خطرناک است.
 • کارشناسان تغذیه در انگلیس هشدار دادند مقدار نمک موجود در اکثر سوسیس‌ها بیشتر از نمکی است که در یک پاکت چیپس وجود دارد که موجب بالا رفتن فشار خون می شود.
 •  گروهی از متخصصان تغذیه به مطالعه روی محتوای نمک موجود در گوشت تازه، گوشت منجمد و سوسیس‌ها پرداختند و متوجه شدند از بین 246 محصول مختلف سوسیس که در این کشور توزیع می‌شود مقدار نمک موجود در آن‌ها بیش‌تر از نمک یک پاکت چیپس میباشد. نمک فشار خون را بالا می‌برد و منجر به سکته مغزی، حمله قلبی، پوکی استخوان و بیماری‌های کلیوی می‌شود

خطرات جدی برای پوست

طبق گفته دکتر فرید صفر، پژوهشگر بیماری‌های پوستی ، مصرف زیاد سوسیس و کالباس در مواردی می تواند ایجاد کهیر کند اما در بیشتر موارد تشدید کننده‌ی برخی بیماری‌های پوستی از جمله خارش و یا بیماری‌های حاد پوستی است.

 •  بیشترین عامل تحریک کنندگی این مواد، فلفل، ادویه و مواد رنگی و افزودنی است که به میزان زیادی در آنها وجود دارد بنابراین به افرادی که سابقه بیماری‌های پوستی، خارش یا کهیر دارند.
 • توصیه می‌شود مصرف این قبیل فرآورده‌ها را به حداقل برسانند و ترجیحاً از مصرف آن‌ها خودداری نمایند. در ضمن در بسیاری از موارد اطمینانی از سلامت گوشت مصرفی در این فرآورده‌ها نیز وجود ندارد.

انواع سرطان با مصرف سوسیس

خطر بروز سرطان مثانه با مصرف سوسیس و کالباس : مصرف سوسیس و کالباس خطر بروز سرطان مثانه را تا ۳۰ درصد افزایش می‌دهد.

 

بیماری های ژنتیکی

 •  متأسفانه آمار دقیقی از همه مبتلایان به بیماری‌های ژنتیکی وجود ندارد؛ اما در مورد بیماری‌های غربالگری شده مانند تالاسمی می‌توان آمار داد.
 •  مصرف زیاد سوسیس و کالباس ممکن است در مواردی کهیر ایجاد کند اما در بیشتر موارد تشدید کننده‌ی برخی بیماری‌های پوستی از جمله خارش و یا بیماری‌های حاد پوستی است.
 •  بیماری‌های ژنتیکی دو دسته هستند: این بیماری‌ها یا ارثی هستند و از پدر و مادر به ارث می‌رسند یا بر اثر جهش جدید در ژن فرد به وجود می‌آید. به عنوان مثال آکندروپلازی که کوتاهی قد را موجب می‌شود، دوسوم به علت جهش جدید در ژن ایجاد می‌شود.
 • یک‌سوم افرادی که به هموفیلی مبتلا می‌شوند بر اثر جهش جدید است و قبلاً پدر و مادر فرد به آن مبتلا نبوده‌اند.
 • دکتر مظهری، متخصص تغذیه در این رابطه می‌گویند: مصرف بیش از حد مواد افزودنی در سوسیس و کالباس خطرناک است و رادیکال‌های آزاد که بر اثر استفاده از این مواد به وجود می‌آیند، می‌توانند اطلاعات DNA را تغییر دهند و سلول های سالم را به سمت سرطانی شدن سوق دهند.

تاثیر در رشد افراد

 • افرادی که در دوره رشد قرار دارند نیازمند ۴ گروه اصلی نان، غلات، سبزی و میوه هستند.
 • هر روزه هر فرد به سبزی پخته یا خام۳۰۰ تا ۷۰۰ گرم و میوه ۲۰۰ تا ۴۰۰ گرم نیاز دارد. بهبود روش زندگی و مناسب بودن مواد غذایی روی رفتار ژن‌ها تأثیر می‌گذارد.

دشمنی سوسیس و کالباس با قلب

تحقیقات تازه حاکی از آن است که گوشت‌های فرآوری شده مثل سوسیس و کالباس به سلامت قلب آسیب می‌رسانند. به گزارش دانشمندان دانشگاه هاروارد ، چربی‌های گوشت قرمز موجود در گوشت‌های فرآوری شده عامل خطری برای بیماری‌های قلبی است.  واژه گوشت فرآوری شده به هر گوشتی اشاره می‌کند که با دودی شدن، نمک سود کردن و اضافه کردن مواد شیمیایی خاص و مواد نگهدارنده تهیه می‌شوند. همبرگر، سوسیس، کالباس و ژامبون‌ها جزو گوشت‌های فرآوری شده هستند.

مواد افزودنی در فرآورده های گوشتی

محققان تاکید کردند: مواد افزودنی که در گوشت‌های فرآوری شده شامل سوسیس و کالباس استفاده می‌شوند، خطر ابتلا به این سرطان را تشدید می‌کنند. همچنین متذکر شدند که نمک‌هایی مثل نیتریت سدیم و نیترات سدیم در این غذاها می‌توانند با اسید معده واکنش انجام داده و در طول فرآیند هضم و جذب غذا، مواد سرطانی را تشکیل دهند.
در این پژوهش دانشمندان انستیتو ملی سرطان آمریکا، رابطه بین مصرف افزودنی‌های گوشتی و خطر بروز سرطان مثانه را مورد ارزیابی قرار دادند.
و چندین پژوهش دیگر نیز وجود این رابطه را تایید کرده است.سوسیس و کالباس باعث ابتلا به بیماری‌های ژنتیکی می‌شوند. محمد تقی اکبری، رئیس انجمن ژنتیک ایران می‌گوید: مصرف سوسیس و کالباس قطعاً در ابتلا به بیماری‌های ژنتیکی اثر دارد، البته این ابتلا به مرور اتفاق می‌افتد. میزان بیماری‌های ژنتیک در ایران نظیر سایر کشورهاست و در مواردی به دلیل ازدواج خویشاوندی بیشتر از سایر کشورها می‌باشد.‌ امکانات موجود برای تشخیص و شناسایی بیماری‌های ژنتیکی به این صورت است که سازمان بهزیستی طی دهه گذشته ، در ارتباط با بیماری‌های ژنتیک ، در استان‌های مختلف مراکز مشاوره ژنتیک ایجاد کرده است . در حال حاضر حداقل ۱۳ تا ۱۶ هزار بیماری ژنتیکی وجود دارد که برخی از آن‌ها شیوع بالا دارد و شیوع برخی پایین است.

راه های پیشگیری

برای کاهش خطر حملات قلبی و دیابت ،باید از مصرف زیاد گوشت‌های فرآیند شده اجتناب شود. به عنوان مثال مصرف هات‌داگ، سوسیس و کالباس نباید بیش از یک بار در هفته باشد.  محققان دریافتند که افرادی که گوشت قرمز فراوری نشده مصرف می‌کردند درمقابل افرادی که از گوشت های فرآوری شده استفاده می کردند به طور قابل توجهی کمتر در معرض خطر بیماری‌های قلبی و دیابت قرار داشتند. اما در هر حال، خوردن گوشت‌های فرآیند شده با افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی و دیابت ارتباط داشت. در واقع برای هر ۵۰ گرم گوشت فراوری شده در هر وعده، خطر بیماری‌های قلبی تا ۴۲ درصد افزایش می‌یابد و خطر دیابت نیز تا ۱۹ درصد بالاتر می‌رود. به گفته محققان وجود نمک، مواد شیمیایی نگه‌دارنده و چربی دلیل ابتلا به بیماری‌های قلبی و دیابت است. خوب است بدانیم که هم گوشت‌های فراوری شده و هم سایر غذاها نظیر کره و پنیری که دارای چربی‌های اشباع باشند با ابتلا به بیماری‌های مزمن ارتباط دارند و باید در مصرف آن‌ها محدودیت وجود داشته باشد.

مدیر سیستم
ارسال دیدگاه