داروی کرونا و چه کسانی شایسته دریافت آن هستند

داروی کرونا و چه کسانی شایسته دریافت آن هستند

داروی کرونا و چه کسانی شایسته دریافت آن هستند

Paxlovid یک داروی ضد ویروسی است که تاثیر 90 درصدی در برابر کرونا داشته است. سازمان بهداشت جهانی استفاده از این دارو را به شدت توصیه کرده است.  با این حال، بسیاری از داروخانه ها گزارش می دهند که مقادیر زیادی از دارو در قفسه ها قرار دارد و پزشکان در تجویز آن به سرعت عمل نمی کنند. این ممکن است تا حدودی به این دلیل باشد که منابع اولیه Paxlovid محدود بود و فقط به مناطقی از کشور که بیشترین آسیب را از COVID-19 آسیب دیده بود ارسال می شد. تولید افزایش یافته است، اما بسیاری از مصرف کنندگان از در دسترس بودن این دارو بی اطلاع هستند.

 

داروی کرونا و چه کسانی شایسته دریافت آن هستند

Paxlovid چگونه کار می کند

ریشه Paxlovid به سال 2003 برمی گردد، زمانی که سویه اصلی سندرم حاد تنفسی (SARS) شیوع پیدا کرد. تحقیقاتی که در آن زمان آغاز شده بود در نهایت متوقف شد، اما با ظهور کووید-19، فایزر آزمایشات را بر اساس کار انجام شده نزدیک به دو دهه قبل افزایش داد. این سه قرص دو بار در روز در طول یک دوره 5 روزه مصرف می شود.

عوارض جانبی و تداخلات

عوارض جانبی شناخته شده Paxlovid خفیف است و شایع ترین آنها احساس تلخی یا طعم فلزی در دهان هنگام مصرف دارو است. علائم دیگر شامل اسهال، فشار خون بالا و دردهای عضلانی است. داروهای منع مصرف شامل داروهای ضد سرطان، برخی از داروهای ضد روان پریشی و مسکن ها، برخی آرام بخش ها و حتی داروهای گیاهی است.

 

مدیر سیستم
ارسال دیدگاه