درمان افسردگی: چگونه آزمایش ژنتیک می تواند به یافتن داروی مناسب کمک کند

درمان افسردگی: چگونه آزمایش ژنتیک می تواند به یافتن داروی مناسب کمک کند

درمان افسردگی: چگونه آزمایش ژنتیک می تواند به یافتن داروی مناسب کمک کند

آزمایش فارماکوژنتیک ممکن است به متخصصان سلامت کمک کند تا موثرترین دارو را برای افراد مبتلا به افسردگی پیدا کنند. در یک تحقیق معتبر، محققان گزارش می دهند که آزمایش فارماکوژنتیک ممکن است با ارائه اطلاعات مفید در مورد نحوه متابولیسم یک دارو توسط فرد، به متخصصان پزشکی کمک کند. این اطلاعات می تواند به پزشکان و سایرین کمک کند تا از تجویز داروهای ضد افسردگی که می توانند نتایج نامطلوبی داشته باشند اجتناب کنند. گاهی اوقات داروهای افسردگی از طریق آزمون و خطا برای یافتن بهترین دارو و دوز تعیین می شود. محققان می گویند امیدوارند آزمایش ژنتیکی بتواند با ارائه بینشی در مورد چگونگی متابولیسم یک دارو توسط فرد، این امر را به حداقل برساند.

 

نتایج جزئی تر آزمایش

محققان گفتند آزمایش ژنتیکی نشان نمی‌دهد که فرد چگونه به یک داروی خاص واکنش نشان می‌دهد، بلکه به بررسی نحوه متابولیسم یک دارو توسط فرد پرداخته است. کسب اطلاعات بیشتر در مورد تداخلات دارو و ژن می تواند به طور بالقوه اطلاعاتی در مورد تجویز دارو و اینکه آیا نیاز به تنظیم دوز است یا خیر، ارائه دهد.  در این مطالعه، حدود 2000 نفر از 22 مرکز پزشکی VA با تشخیص افسردگی بالینی، داروهایی را برای درمان علائم خود دریافت کردند. شرکت کنندگان به صورت تصادفی انتخاب شدند و نیمی از آنها مراقبت های معمول و نیمی تحت آزمایش فارماکوژنتیک قرار گرفتند. برای کسانی که مراقبت های معمول را دریافت کردند، پزشکان بدون اینکه نتیجه آزمایش ژنتیکی را ببینند، دارو تجویز کردند. محققان دریافتند که 59 درصد از بیمارانی که پزشکان آنها نتایج آزمایش ژنتیکی را دریافت کرده‌اند از داروهایی استفاده می‌کنند که هیچ تداخل دارویی و ژنی ندارند. تنها 26 درصد از گروه کنترل داروهایی را دریافت کردند که هیچ تداخل دارویی-ژنی نداشتند. به گفته محققان، یافته‌ها نشان می‌دهد که پزشکان از مصرف داروهایی با تداخل پیش‌بینی‌شده دارو و ژن اجتناب می‌کنند.

درمان افسردگی: چگونه آزمایش ژنتیک می تواند به یافتن داروی مناسب کمک کند

آنچه کارشناسان فکر می کنند

به گفته دکتر الکس دیمیتریو، متخصص روانپزشکی و پزشکی خواب برخی از موقعیت‌هایی که ممکن است نیاز به آزمایش ژنتیک داشته باشند، عبارتند از افسردگی مقاوم به درمان و موارد پیچیده‌تر است. علاوه بر افسردگی، آزمایش فارماکوژنتیک می تواند در درمان سایر بیماری های غیر روانی مانند سرطان و بیماری های قلبی نیز استفاده شود. کارشناسان می گویند هنگام انجام این آزمایش هیچ خطری برای بیمار وجود ندارد.

 

 

مدیر سیستم
ارسال دیدگاه