زمان بهینه برای ورزش مردان و زنان

زمان بهینه برای ورزش مردان و زنان

زمان بهینه روز برای ورزش ممکن است برای مردان و زنان متفاوت باشد. بر اساس مطالعه جدیدی که در Frontiers in Physiology منتشر شده است، مردان و زنان در طول روز زمان های تمرین بهینه متفاوتی دارند. محققان می گویند زنان با ورزش در ساعات صبح چربی بیشتری می سوزانند در حالی که مردان در شب چربی بیشتری می سوزانند. این مطالعه می گوید زنانی که قصد بهبود فشار خون را دارند نیز با ورزش صبحگاهی نتایج بهتری کسب می کنند.

آنچه که مطالعه نشان داد

در طی 12 هفته، محققان اثرات یک برنامه تمرینی متنوع – متشکل از حرکات کششی، تمرین مقاومتی، دوی سرعتی و تمرینات استقامتی – را با همان حجم تمرین نسبی مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. شرکت کنندگان یکی از چهار برنامه تمرینی مختلف را یک روز در هفته و در مجموع چهار تمرین در هفته انجام دادند. یک گروه بین ساعت 6:30 صبح تا 8:30 صبح به مدت یک ساعت ورزش کردند، در حالی که گروه دیگر همان برنامه های ورزشی را دنبال کردند، اما بین ساعت 6 بعد از ظهر. و ساعت 8 شب.  محققان دریافتند که در بین زنان، ورزش صبحگاهی باعث کاهش چربی شکم و فشار خون می شود، در حالی که ورزش عصرگاهی عملکرد عضلانی را افزایش می دهد.  در گروه مردان، ورزش عصرگاهی باعث افزایش اکسیداسیون چربی و کاهش فشار خون سیستولیک و خستگی شد.

نقش خواب و هورمون ها در عملکرد بدنی

میزان خواب و هورمون‌ها هر دو نقش مهمی در زمان‌های بهینه تمرین دارند. الگوی خواب زنان و مردان متفاوت است، که به تفاوت در نتایج ورزش بین جنسیت کمک می کند. تولید هورمون و خواب به هم مرتبط هستند. زنان در مقایسه با مردان زمان بیشتری را در خواب عمیق و زمان کمتری را در سبک ترین مرحله خواب می گذرانند. بنابراین، پیشنهاد شده است که زنان صبح‌ها هوشیارتر و بیدارتر از مردان هستند. این تصور می‌تواند مربوط به این باشد که زنان هنگام ورزش در صبح، چربی بیشتری می‌سوزانند، تا حدی به دلیل توانایی آنها برای عملکرد بهتر در زمانی که بدن در ساعات صبح هوشیارتر است. مردان ممکن است هوشیارتر باشند و بدن در هنگام غروب آمادگی بیشتری برای ورزش دارد، زیرا نیاز به بیدار کردن بدن در طول روز و سپس هوشیاری بیشتر برای ورزش کردن در اواخر روز یا عصر است.

 

 

مدیر سیستم
ارسال دیدگاه