مدیریت التهاب مزمن با پسوریازیس

علت التهاب در پسوریازیس

علت التهاب در پسوریازیس چیست؟

در افراد مبتلا به پسوریازیس، اختلال در عملکرد سیستم ایمنی باعث ایجاد سلول های التهابی در لایه میانی پوست می شود . این بیماری همچنین رشد سلول های پوست را در اپیدرم، لایه بیرونی پوست، سرعت می بخشد. به طور معمول، سلول های پوست در مدت یک ماه رشد کرده و پوسته پوسته می شوند.  این روند در افراد مبتلا به پسوریازیس تا چند روز افزایش می یابد.  به جای ریزش، سلول‌های پوست روی سطح پوست انباشته می‌شوند که منجر به علائم ناراحت‌کننده‌ای مانند برآمدگی پلاک‌ها، پوسته‌ها، تورم و قرمزی یا تغییر رنگ می‌شود. اگرچه پسوریازیس یک بیماری پوستی است، اما التهاب مرتبط با پسوریازیس کل بدن را تحت تاثیر قرار می دهد.  می تواند خطر بیماری قلبی، سرطان، بیماری التهابی روده و آرتریت پسوریاتیک را افزایش دهد.

آیا راهی برای درمان التهاب وجود دارد

اگرچه التهاب در پسوریازیس به دلیل اختلال در سیستم ایمنی است، اما مطالعات نشان می دهد که افراد می توانند این التهاب را از طریق تغییر سبک زندگی و رژیم غذایی کاهش دهند.  این می تواند به کاهش علائم و بهبود کیفیت زندگی کمک کند.

چگونه التهاب را مدیریت کنیم؟

در حالی که در حال حاضر هیچ درمانی برای پسوریازیس وجود ندارد، عادات زیر می تواند به کاهش التهاب مرتبط با پسوریازیس و افزایش شانس بهبودی فرد کمک کند.

رژیم غذایی

داشتن یک رژیم غذایی سالم رژیم غذایی به شدت با التهاب سیستمیک مرتبط است. مطالعات نشان می دهد که برخی از الگوهای غذایی التهابی می تواند خطر ابتلا به پسوریازیس را افزایش داده و علائم را بدتر کند.

 اجتناب از غذاهای التهاب زا

برخی غذاها و نوشیدنی ها حاوی مواد پیش التهابی هستند که التهاب را افزایش می دهند و علائم پسوریازیس را تحریک می کنند. به عنوان مثال می توان به نوشابه و غذاهای فوق فرآوری شده مانند تنقلات شور، شیرینی ها و محصولات گوشتی فرآوری شده اشاره کرد.

 رعایت رژیم غذایی ضد التهابی

رژیم های غذایی سرشار از میوه ها، سبزیجات و سایر به طور مداوم علائم پسوریازیس را کاهش می دهند. به عنوان مثال، با مطالعه ای که روی تعدادی مبتلا به پسوریازیس صورت کرفت نشان داد ، افرادی که رژیم مدیترانه ای را دنبال می کردند در مقایسه با افرادی که این رژیم غذایی را دنبال نمی کردند، پسوریازیس خفیف تری داشتند.

حفظ وزن

حفظ وزن متعادل چاقی یک عامل خطر برای ایجاد پسوریازیس است. افراد مبتلا به پسوریازیس که دارای اضافه وزن یا چاقی هستند نیز ممکن است علائم شدیدتری را نسبت به افراد با وزن متعادل تجربه کنند. 👈 کاهش وزن می تواند نشانگرهای التهابی را کاهش دهد و به کاهش علائم پسوریازیس در افراد دارای وزن اضافی کمک کند.

انجام سایر عادات سالم

انجام سایر عادات سالم چندین عادت می تواند به کاهش التهاب و بهبود علائم پسوریازیس کمک کند، مانند:

 اجتناب یا ترک سیگار

سیگار به طور قابل توجهی به سلامت فرد آسیب می رساند و بیماری های التهابی از جمله پسوریازیس را بدتر می کند.

کاهش مصرف الکل

نوشیدن زیاد الکل می تواند به التهاب و بدتر شدن علائم پسوریازیس کمک کند.

داشتن فعالیت بدنی

اجتناب از نشستن طولانی مدت می تواندبه کاهش علائم پسوریازیس کمک کند. یک بررسی نشان داد که افراد مبتلا به پسوریازیس که زندگی بی تحرک دارند در مقایسه با افرادی که به طور منظم ورزش می کنند علائم شدیدتری دارند.

 خواب کافی

نداشتن خواب کافی می تواند منجر به یک حالت پیش التهابی در بدن شود. مطالعات نشان می دهد که خواب ضعیف می تواند نشانگرهای التهاب را در خون افزایش دهد.  کارشناسان توصیه می کنند که بزرگسالان برای داشتن سلامتی مطلوب، 7 تا 9 ساعت در شب بخوابند.

مدیریت سطوح استرس

استرس طولانی مدت سیستم ایمنی را بیش از حد ضعیف می کند و به حالت پیش التهابی کمک می کند.  تا 88٪ از افراد مبتلا به پسوریازیس، استرس را به عنوان محرک علائم خود گزارش می دهند.  استفاده از تکنیک های کاهش استرس مانند مدیتیشن و یوگا می تواند کمک کننده باشد.

سایر محصولات جان ویر

مدیر سیستم
ارسال دیدگاه