پوکی استخوان بیماری خاموش

پوکی استخوان بیماری خاموش

بیماری خاموش و تقریبا بی سرو صدا که در ابتدا علائم خاصی ندارد و متاسفانه با پیشرفت ساکت این بیماری با کوچکترین صدمه ای فرد دچار شکستگی استخوان یا مخل شدن ترمیم استخوان در هنگام شکستگی ها میشود . شیوع آن در زنان تقریبا یک ششم است یعنی از هر شش زن یکنفر در معرض ابتلا به این بیماری است و برای مردان هم یک به ۱۲.

به جز مسائل ژنتیکی و ابتلا به بعضی از بیماریها مانند پرکاری تیرویید و کم کاری غدد جنسی و… و استفاده ممتد از کورتون ها و داروهای ضد تشنج ، سبک زندگی ناسالم بویژه تغذیه نامناسب و عدم فعالیت بدنی از دلایل اصلی ابتلا به این بیماری است .

هشدارهای پزشکی

با وجود پیامهای بهداشتی و هشدارهای پزشکان و پیرا پزشکان مبنی بر مضر بودن مصرف نوشابه ها و سایر نوشیدنی های گاز دار متاسفانه همچنان شاهد حضور آن در سبد خرید و سر سفره افراد هستیم . این نوشیدنی ها مضرترین ماده برای رشد استخوان ها و تقویت استحکام آن هستند چرا که مانع جذب کلسیم در استخوان می شوند و حتی دفع آن را نیز بیشتر میکنند. عدم فعالیت بدنی نیز حتی انجام ندادن یک پیاده رویی ساده می‌تواند در تضعیف استخوان ها و عضلات صد در صد موثر باشد و راه پیشگیری از این بیماری را میتوان در مصرف لبنیات بویژه شیر ، ماهی ، سبزیجات حاوی کلسیم مانند جعفری و بروکلی، بادام و انجام فعالیت های بدنی بصورت مستمر و منظم در طول روز و استفاده از مکمل های ویتامین دی و کلسیم با نظارت پزشک و در معرض نور آفتاب بودن مخصوصا صورت و کف دستها خلاصه کرد .

 

بیش از 50 درصد از زنان یائسه و 30 درصد از مردان بالای ۶۰ سال حداقل یک بار شکستگی ناشی از تروما یا پوکی استخوان را تجربه می‌کنند. 🔸 بعد از رخداد اولین شکستگی، خطر شکستگی‌های بعدی به اندازه ۲ تا 4 برابر افزایش می یابد.

 

مدیر سیستم
ارسال دیدگاه